ECHA udostępniła nowe narzędzie do wyszukiwania przepisów związanych z daną substancją – nazywa się EUCLEF i już działa!

Pod tym linkiem można przetestować działanie wyszukiwarki, która oficjalnie od 11 marca została udostępniona na oficjalnej stronie Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Narzędzie działa w wyszukiwarce “Wyszukiwanie chemikaliów” dostępnej na głównej stronie i jest powiązane z tzw. “Brief Profile” czyli z zwięzłymi informacjami m.in. o klasyfikacji substancji, czy substancja wymaga udzielenia zezwolenia, czy znajduje się na w załączniku dotyczącym ograniczeń.

Wystarczy wpisać nazwę substancji lub jeden z numerów identyfikacyjnych jak poniżej na przykładzie acetonu i kliknąć w ikonę “OBL”:

Po kliknięciu otrzymujemy zestaw aktów prawnych związanych z przykładowym acetonem jak poniżej:

W przepisach znajdziemy już nie tylko te akty prawne, które związane są z ECHA ale szereg innych np. europejskie dopuszczalne stężenia na stanowisku pracy czy rozporządzenie w sprawie oznakowania ekologicznego UE. Należy mieć na uwadze, że dopiero w przyszłym roku ECHA planuje powiązanie większej ilości rozporządzeń unijnych więc wyniki wyszukiwania na razie nie są wyczerpujące. Dla naszego przykładu zabrakło Rozporządzenia (WE) nr 273/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie prekursorów narkotykowych – aceton jest prekursorem kategorii 3.

Wobec tego, że narzędzie posiada ogromny potencjał czekamy z niecierpliwością na powiązanie go z pozostałymi przepisami.

Polecamy również film instruktażowy przygotowany przez ECHA.

Przydatne linki:

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *